W co zainwestować pieniądze?

Niestabilność rynku, dynamiczna sytuacja ekonomiczno-polityczna oraz rosnące ceny – te wszystkie czynniki przyprawiają Polaków o ból głowy. A przecież każdy z nas chciałby zabezpieczyć swoją przyszłość. Odłożyć z głową gotówkę lub zainwestować pieniądze, ale z zyskiem i gwarancją bezpieczeństwa. Jak to zrobić w dzisiejszych czasach? O tym rozmawiamy z właścicielami sieci biur nieruchomości Express House.

Codziennie rozmawiacie i doradzacie swoim klientom w sprawach nieruchomości. Jakie są ich nastroje i oczekiwania obecnie?

Piotr Kurzawa: Klienci  przychodzą do nas często z obawą czy stać ich na mieszkanie, czy otrzymają kredyt, ale również z pytaniem, w co najlepiej ulokować oszczędności, aby pomnożyć kapitał. Od lat ściśle współpracujemy z doradcami finansowymi ANG i wiemy, że nasi klienci właśnie teraz potrzebują wsparcia firm, które odpowiedzialnie doradzają w zakresie nieruchomości i finansowania ich. Przywiązujemy olbrzymią wagę do etycznej sprzedaży i prawdy w kontakcie z klientami. Staramy się wyjaśnić wszystkie okoliczności, a jest ich teraz jeszcze więcej.

Klienci nadal kupują nieruchomości, choć rynek jest bardziej wymagający

Zmiany w prawie, ale również mniejsze zdolności kredytowe – jak to wpływa na decyzje zakupowe klientów.

Krzysztof Dąbrowski: Ostatnio BIK poinformował,  że liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy spadła o prawie 60 proc. rdr., a średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w czerwcu wyniosła tylko 340,85 tys. zł. To sporo mniej. Tymczasem nieruchomości nie tanieją, a przynajmniej nie tak spektakularnie, jakby niektórzy tego chcieli. To oznacza dla wielu ludzi obniżenie swoich oczekiwań mieszkaniowych albo wsparcia w zakresie jak można sfinansować zakup nieruchomości, posiłkując się nie tylko kredytem. Jest też więcej klientów gotówkowych, którzy wiedzą, że nieruchomości w obecnych czasach to jedna z najlepszych i najbezpieczniejszych inwestycji.  

A w jakie nieruchomości warto inwestować?

Marek Szubzda: To zależy od budżetu i czasu. Na samym początku rozmowy zawsze robimy badanie potrzeb klienta i oczekiwań. Są tacy, co chcą szybko zarobić, a inni wolą ulokować swój kapitał na lata. Inwestowanie krótko i długoterminowe możemy jeszcze podzielić na bezpieczne i wymagające więcej czasu oraz zachodu.  Te pierwsze to na przykład  inwestowanie w ziemię i sprzedanie jej za kilkanaście lat z zyskiem. Wartość gruntów od lat rośnie i będzie jeszcze bardziej, bo jest jej coraz mniej do zagospodarowania. Te drugie to na przykład wynajem krótkoterminowy lub flipowanie.

A kto jest najczęściej teraz Waszym klientem?

Przemysław Smalkowski: Mamy kilka biur w różnych regionach Polski, więc nie możemy podać wspólnego mianownika. Od jakiegoś czasu widać znaczne zainteresowanie naszym rynkiem nieruchomości przez wschodnich sąsiadów, ale również zagranicznych inwestorów. Nasza załoga jest przygotowana, by doradzać również w różnych językach i tłumaczyć zawiłości prawne, czy techniczne. Coraz więcej klientów inwestycyjnych chce również łączyć biznes z wakacjami. W swojej ofercie mamy również nieruchomości zagraniczne oraz sprawdzony model na pomnażanie zysków. Na przykład Dubaj oferuje wyższe stopy czynszu niż na wielu innych rynkach nieruchomości. Inwestorzy mogą osiągnąć rentowność czynszu brutto na poziomie 6-12%. Do tego, ceny nieruchomości za metr kwadratowy są niższe niż w wielu innych miastach na całym świecie, a klienci mają możliwość korzystania z apartamentu, gdy tylko mają na to ochotę.

Dubaj – tu również Express House doradza swoim klientom

To w co warto inwestować?

Marek Szubzda: W Express House zalecamy swoim klientom dywersyfikację portfela inwestycyjnego, czyli przechowywanie kapitału w różnych instrumentach finansowych. Oczywiście wszystko zaczyna się od badania potrzeb klienta, ale tak naprawdę to może zainwestować, mając już około 50 000 zł. Nasz zespół potrafi doradzić, a także zaspokoić potrzeby i wyjść poza standardowe usługi pośrednictwa. Załatwiamy na przykład zarządzanie najmem czy ekipy sprzątające, jesteśmy często pełnomocnikami w Urzędach czy w Sądach. Reasumując, wszystko zależy od potrzeb klienta, wówczas dopasowujemy do niego nieruchomość. 

A Wy w co inwestujecie?

Krzysztof Dąbrowski: W swoje zespoły i firmy w pierwszej kolejności. Rozwijamy działalności i budujemy zespoły ekspertów, które będą obsługiwać klientów w całej Polsce. A prywatnie inwestujemy w nieruchomości, bo wiemy, że w obecnych czasach to tak naprawdę najbezpieczniejsza inwestycja. Niekiedy flipujemy, mamy też mieszkania pod wynajem w Polsce i za granicą oraz ziemię.

Dzięki za wywiad! A Ty Czytelniku jeżeli masz pytania na temat inwestowania to pisz lub dzwoń śmiało! Doradcy Express House chętnie Ci doradzą!

Formularz Kontaktowy

Umów się z nami na spotkanie

Administratorem danych osobowych jest Express House Sp.j. z siedzibą przy Legionowa 28 lok. 101, 15-281 Białystok (“Administrator”), z którym można się skontaktować przez adres biuro@expresshouse.pl… czytaj więcej