Sprzedaj mądrze i z zyskiem, czyli jak podnieść wartość nieruchomości?

Jednym z podstawowych pytań, które pojawia się przed sprzedażą nieruchomości jest, jak uzyskać optymalną, satysfakcjonującą cenę. Cena zbycia jest zależna od wielu czynników, a jej określenie bywa problematyczne dla sprzedających. Jako profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem i znajomością rynku, wielokrotnie doradzaliśmy klientom, w jaki sposób podejść do sprzedaży mieszkania lub domu, aby zarówno ogłoszenie było bardziej atrakcyjne, mieszkanie miało podwyższony standard, jak i cena sprzedaży była wyższa niż początkowo zakładana.

Dla sprzedawcy wystawienie interesującej oferty nieruchomości na sprzedaż już jest wyzwaniem, jak jednak podejść do tego, aby transakcja zakończyła się zadowoleniem nabywcy i oczekiwanym zyskiem?

Zapoznajcie się z naszym artykułem, gdzie w 3 krokach opiszemy, co można zrobić, aby podnieść wartość nieruchomości na rynku wtórnym i przyciągnąć kupujących. Dowiecie się nie tylko, w jaki sposób szybko i sprawnie podnieść estetykę lokalu, przeprowadzić drobny remont, ale również, jak zaaranżować przestrzeń i tym samym podnieść wartość nieruchomości nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Krok 1 – remont to podstawa

Przede wszystkim, zanim zaczniecie się zastanawiać, ile warta jest Wasza nieruchomość, przypomnijmy, co składa się na jej cenę. Istotne są:

●      stan prawny nieruchomości,

●      kiedy nieruchomość została wybudowana,

●      w jakiej lokalizacji się znajduje,

●      jaki jest metraż domu lub mieszkania (w tym przestrzeń użytkowa),

●      piętro, na którym się znajduje,

●      układ pomieszczeń,

●      czy transakcja obejmuje dodatkowe pomieszczenia np. miejsce parkingowe, ogródek, piwnicę,

●      jaki jest standard wykończenia, a także

●      stan techniczny nieruchomości.

Wiadome jest, że nieruchomości na rynku wtórnym będą osiągać różne ceny w zależności od stanu technicznego lokum, jego lokalizacji, dostępności usług i komunikacji, w różnym tempie będą też znikać z rynku. Jeśli Wasza nieruchomość jest zaniedbana lub wymaga odświeżenia, warto się tym zająć przed wystawieniem ogłoszenia.

W pierwszej kolejności sprawdźcie stan instalacji hydraulicznej. Stan rur jest istotny dla kupujących i możecie być pewni, że będą o to pytać. Zweryfikujcie także stan instalacji gazowej, zwłaszcza jeśli przez dłuższy czas mieszkanie lub dom było niezamieszkane.

Istotne jest także zadbanie o wygląd mieszkania, ściany pozbawione dziur i nierówności, odmalowane na jasny, neutralny kolor, sprawią, że nieruchomość wyda się bardziej atrakcyjna.

O ile stan instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz gazowej należy zlecić specjalistom, o tyle odmalowanie mieszkania można wykonać samemu, oszczędzając tym środki finansowe przeznaczone na remont sprzedawanej nieruchomości.

Krok 2 – spraw, aby działało

Kiedy odmalujecie ściany i zyskacie pewność, że stan techniczny sprzedawanego lokum jest dla Was zadowalający, sprawdźcie jeszcze kilka innych, wartych uwagi, rzeczy.

Przede wszystkim zweryfikujcie:

  1. szczelność okien – każdy najmniejszy podmuch to sygnał dla kupującego, że okna są nieszczelne, a tym samym ogrzewanie nieruchomości może być nieefektywne,
  2. krany – cieknący kran to wyższe rachunki za wodę, czasem wystarczy zmienić uszczelkę, aby zaradzić przeciekowi,
  3. odpływy – nieprzyjemny zapach, zaleganie wody w odpływie nie zachęci oglądających do złożenia oferty kupna,
  4. oświetlenie – uszkodzone lampy, stare klosze, przepalone żarówki można w szybki i łatwy sposób wymienić, podnosząc atrakcyjność mieszkania,
  5. kaloryfery – niesprawne kaloryfery, nierówno rozprowadzające ciepło to zimne mieszkanie, w okresie grzewczym koniecznie odpowietrzcie kaloryfery, aby zapobiec niedogrzaniu mieszkania, które oglądający na pewno odczują.
  6. podłogi – uszkodzone płytki i panele, ubytki w fudze łatwo naprawić, dzięki dostępnym w marketach budowlanych zestawach naprawczych.

Drobiazgi, które wykonacie z powodzeniem sami, niskim kosztem podniosą standard nieruchomości, zdejmując z kupujących konieczność przeprowadzenia napraw, zanim będą mogli wprowadzić się do mieszkania.

Remont przeprowadzony, naprawy zrealizowane, czas na ostatni krok – aranżację!

Krok 3 – niech poczują się, jak w domu

Jeśli Wasi potencjalni klienci mają poczuć się, jak u siebie, nastawcie się na gruntowne porządki. Czyste okna, zadbane podłogi, brak kurzu to podstawa, ale warto również zadbać o wygląd dodatkowych pomieszczeń, ogródka, balkonu, a nawet piwnicy. Ład pozwala oglądającym skupić się na wizualizowaniu życia w danej przestrzeni, a nie na poszukiwaniu mankamentów nieruchomości.

Co dalej? Zadbajcie o estetykę mieszkania. Na stole warto postawić wazon ze świeżymi kwiatami, w kuchni kosz owoców, na parapetach kilka roślin w doniczkach. Można także dodać takie elementy, jak ozdobne poduszki na sofie, czy nowy zestaw akcesoriów łazienkowych, który odświeży jej wygląd.

Zwróćcie także uwagę na oświetlenie, odpowiednie żarówki, o przyjemnej, ciepłej barwie i jednocześnie jasnym świetle, dobrze wpływają na odbiór nieruchomości przez oglądających.

Dlaczego warto zadbać o detale? Dużo większą szansę na szybką finalizację transakcji będziecie mieć wtedy, kiedy zatroszczycie się, aby potencjalni kupujący mogli wyobrazić sobie, jak może wyglądać ich życie właśnie w tym miejscu. Możliwość zamieszkania od razu (w odświeżonym mieszkaniu, ze sprawnymi sprzętami i w dobrym stanie technicznym) to także jeden z czynników wpływających na szybszą decyzję zakupową.

Podniesienie wartości mieszkania przy niedużym nakładzie finansowym to nie jedyna korzyść z powyższych działań. Z doświadczenia, ale także obserwacji rynku wiemy, że nieruchomości, których właściciele samodzielnie lub z pomocą naszego biura nieruchomości zadbali o jego stan techniczny, a także estetyczny wgląd, szybciej sprzedają mieszkania i domy. Ceny te nierzadko są o kilkadziesiąt tysięcy złotych wyższe, co tylko udowadnia, że warto skorzystać z naszych porad, zanim wystawicie mieszkanie z rynku wtórnego na sprzedaż. Jeśli nie możecie z nich skorzystać, z braku czasu lub umiejętności, zgłoście się do nas, chętnie pomożemy Wam podnieść wartość Waszego mieszkania lub domu.

Formularz Kontaktowy

Umów się z nami na spotkanie

Administratorem danych osobowych jest Express House Sp.j. z siedzibą przy Legionowa 28 lok. 101, 15-281 Białystok (“Administrator”), z którym można się skontaktować przez adres biuro@expresshouse.pl… czytaj więcej