Zmiany na rynku nieruchomości w 2022

Jeśli zastanawiacie się, jakie zmiany będą miały miejsce na rynku nieruchomości w 2022 roku oraz, co przyniósł branży Polski Ład – ten artykuł jest dla Was. Poruszymy w nim nie tylko to, co czeka tych, którzy planują zakup mieszkania, domu czy działki, przyjrzymy się także kredytom mieszkaniowym, nowym zasadom, które wprowadził rząd oraz przeanalizujemy prognozy na najbliższe 12 miesięcy.


Zmiany w ustawach, rosnąca inflacja oraz wyższe koszty życia mogą sugerować, że rok 2022 nie będzie łaskawy dla branży nieruchomości. Wszystko jednak wskazuje na to, że ten rok wbrew pozorom, będzie korzystniejszy od poprzedniego.


Ceny nieruchomości, kredyt mieszkaniowy i materiały budowlane


Czy mieszkania będą tańsze? Niestety nie, możemy spodziewać się dalszego wzrostu cen mieszkań, jednak tendencja ta wyraźnie zwolni. Odpowiedzialna za to będzie podwyżka stóp procentowych, która spowoduje, że mniej klientów będzie stać na kredyt hipoteczny. W 2020 roku banki obniżyły oprocentowanie kredytów oraz ujednoliciły wymóg dotyczący wkładu własnego (10% wartości nieruchomości). To z kolei przełożyło się na wyższą dostępność kredytów dla klientów i wzrost zainteresowania zakupem lokali. Obecnie, związane ze wzrostem kosztów kredytów hipotecznych, ograniczenie ilości nabywców, zahamuje wzrost cen. Jednak nie wydarzy się to z dnia na dzień, można przewidywać, że trend ten stanie się zauważalny dopiero w II kwartale 2022 roku.Podobnie będzie z cenami gruntów. Te również będą drożeć, a ponieważ popyt na działki budowlane nie słabnie, możemy się spodziewać dalszego wzrostu cen materiałów budowlanych.


Mało optymistyczne przewidywania nie zamykają jednak ścieżki dostępu do zakupu własnego M czy budowy domu.


Mieszkanie bez wkładu własnego


Polski Ład ma wesprzeć między innymi osoby, które posiadają zdolność kredytową, a które ze względu na rosnące koszty życia, a także zmieniające się ceny nieruchomości, nie są w stanie odłożyć wkładu własnego. Zmiana polega na tym, że bank będzie miał możliwość udzielenia kredytu na mieszkanie w złotówkach, bez wkładu własnego, ponieważ uzyska gwarancję Banku Gospodarstwa Krajowego. BGK ma gwarantować do 20% kwoty kredytu, jednak nie więcej niż 100 tys. zł przez okres minimum 15 lat i będzie współpracował z bankami, które podpiszą z nim umowę.Czy istnieją ograniczenia w skorzystaniu z programu mieszkanie bez wkładu własnego? Tak, jest on przewidziany dla osób żyjących w pojedynkę, par lub rodzin z jednym dzieckiem, dla których będzie to pierwszy zakup nieruchomości.


W przypadku osób z co najmniej dwojgiem dzieci dopuszczalne jest posiadanie nieruchomości nie większej niż 50m2, przy trojgu dzieci nieruchomości nie większej niż 75m2 a przy czworgu – 90m2, jeśli dzieci jest pięcioro lub więcej nie obowiązuje limit metrażu posiadanej już nieruchomości.Posiadanie dzieci może także przyczynić się do zwiększenia kwoty otrzymanej z Banku Gospodarstwa Krajowego, tzw. spłata rodzinna może wynieść:20 000 zł – kiedy w rodzinie urodzi się drugie dziecko,60 000 zł – kiedy w rodzinie urodzi się trzecie lub kolejne dziecko.Bon na mieszkanie
Jak będzie wyglądała sytuacja dla tych, którzy mają problem z osiągnięciem lub utrzymaniem stabilizacji finansowej, a tym samym nie posiadają zdolności kredytowej? Polski Ład gwarantuje rozwiązanie: bon mieszkaniowy oraz bon społeczny.Społeczny bon mieszkaniowy został stworzony na potrzeby sfinansowania wkładu własnego w spółdzielni mieszkaniowej lub partycypowania w TBS lub SIM i wyniesie odpowiednio od 5 to 40 tys. zł (w zależności od ilości osób w gospodarstwie domowym).Chcąc skorzystać z bonu, należy spełnić kilka warunków. Przede wszystkim nie można być posiadaczem innej nieruchomości, mieć prawa do lokalu spółdzielczego, a dochody muszą wykluczać osiągnięcie zdolności kredytowej.Inne ograniczenia będą dotyczyły bonu mieszkaniowego, który przeznaczony jest dla rodzin z co najmniej trojgiem dzieci lub w której jest osoba z niepełnosprawnością. Także zakres finansowania jest większy, ponieważ obejmuje, tak jak w przypadku bony społecznego, partycypację w TBS lub SIM, wkład mieszkaniowy w spółdzielni, ale dodatkowo wsparcie można przeznaczyć na zakup mieszkania, a także zakup lub budowę domu.Rodzinny bon mieszkaniowy może pokryć od 55 do 145 tys. zł inwestycji. Kwota wsparcia zależy od liczby posiadanych dzieci oraz mieszkań.


Dom bez pozwolenia


Dla tych, którzy pragną czegoś więcej niż mieszkanie w budynku wielorodzinnym, Polski Ład oferuje budowę domu bez pozwolenia, co oznacza ograniczenie formalności związanych z inwestycją.


Jak się do tego zabrać? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, że dom bez pozwolenia można postawić na własnej działce budowlanej i musi on zostać wybudowany na własne potrzeby mieszkaniowe. Na każde 500m2 działki można postawić jeden dom bez pozwolenia (budynek wolnostojący, o maksymalnie 2 kondygnacjach). Chcąc rozpocząć budowę, należy min. 21 dni przed startem prac poinformować o tym fakcie właściwy organ. Co więcej, rozpoczynając budowę domu bez pozwolenia, nie ma potrzeby zatrudniania kierownika budowy. Należy jednak pamiętać, że projekt musi być zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a gdy takiego nie ma, konieczne będzie wystąpienie do gminy o wydanie warunków zabudowy.


Zmiany w najmie


Jedną z prognozowanych zmian na rynku nieruchomości w 2022 roku będzie większe zainteresowanie wynajmem domów i mieszkań. Wynajmujący muszą mieć jednak na uwadze, że od 1 stycznia 2023 roku zmianie ulegnie sposób rozliczania podatku od wynajmu nieruchomości przez osoby prywatne. Dotychczas podatnik mógł wybrać jedną z dwóch opcji rozliczenia – PIT lub ryczałt. Polski Ład pozostawia jeden sposób rozliczenia podatku – ryczałt. Jeśli zatem wynajmujący ponosi koszty z tytułu wynajmu nieruchomości to już za rok nie będzie mógł odliczyć ich od podatku.Zmian jest sporo, zarówno tych związanych z trendami, jak i tych wynikających z wprowadzenia Polskiego Ładu. Czy i w jakim stopniu wpłyną na rynek nieruchomości przekonamy się w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Wiele z proponowanych rozwiązań zostanie zweryfikowane w praktyce i dopiero wówczas będziemy mogli wyciągnąć wnioski, jak dalece korzystne to były zmiany, a także jaki impakt wywarły na branżę mieszkaniową.

Formularz Kontaktowy

Umów się z nami na spotkanie

Administratorem danych osobowych jest Express House Sp.j. z siedzibą przy Legionowa 28 lok. 101, 15-281 Białystok (“Administrator”), z którym można się skontaktować przez adres biuro@expresshouse.pl… czytaj więcej