Rynek pierwotny czy wtórny – co wybrać, poznajcie plusy i minusy

Poszukując nieruchomości nie jedna osoba zadała sobie pytanie, gdzie szukać, na rynku pierwotnym czy wtórnym. Mnogość możliwości, jakie daje zakup lokum, w obu przypadkach jest niewątpliwą zaletą. Jednak, jeśli przyjrzeć się bliżej zarówno rynkowi pierwotnemu, jak i wtórnemu, okazuje się, że mają one zalety i wady, które determinują zakup w zależności od potrzeb, marzeń, a także możliwości finansowych nabywcy. Chcąc odpowiedzieć na pytanie, co wybrać, trzeba nie tylko zaznajomić się z ofertami nieruchomości, ale również pogłębić wiedzę na temat rynku pierwotnego i wtórnego.

Rynek pierwotny

Pojęcie rynku pierwotnego zna najprawdopodobniej każdy, kto choć raz miał styczność z branżą nieruchomości. Pojęcie to jest już na tyle potoczne, że zapewne większość osób poszukujących mieszkania czy domu wie, że rynek pierwotny oznacza nowe, nieużywane nieruchomości (mieszkania, domy, lokale usługowe), o podobnym standardzie wykończenia, których nabywca jest pierwszym właścicielem. Jedną ze stron transakcji jest, w przeważającej liczbie przypadków, deweloper, z którym finalizuje się wszelkie formalności.

Rynek wtórny

W przeciwieństwie do rynku pierwotnego, rynek wtórny to mieszkania, domy oraz lokale usługowe z tzw. drugiej ręki, których standard nie jest jasno określony. Oznacza to, że na rynku wtórnym znajdziemy nieruchomości, które mogą być zarówno luksusowymi apartamentami, jak i mieszkania wymagające generalnego remontu. Jedną ze stron transakcji, w przypadku jej finalizowania na rynku wtórnym, jest osoba fizyczna lub prawna, w której posiadaniu była wcześniej nieruchomość.

Wady i zalety rynku pierwotnego

Wiedząc, jakie są podstawowe różnice pomiędzy rynkiem pierwotnym i wtórnym, warto przeanalizować ich wady i zalety. Wspomnieliśmy już, że podjęcie decyzji nie jest łatwe, gdyż oba rynki niosą korzyści, dla przyszłych właścicieli. Wszystko zależy od potrzeb, a także możliwości nabywców.

Przyjrzyjmy się zatem rynkowi pierwotnemu, który kojarzy się przede wszystkim z nowymi mieszkaniami, które można urządzić pod siebie, bez konieczności przeprowadzania skomplikowanych remontów.

Jakie są najbardziej kluczowe zalety mieszkania lub domu z rynku wtórnego?

  1. Pierwszy właściciel – w przypadku nowego mieszkania, które dopiero co zostało wybudowane, niewątpliwą zaletą jest możliwość jego aranżacji według własnych upodobań.
  2. Dostępność miejsc parkingowych – nowe osiedla, czy kompleksy domów jednorodzinnych posiadają bogatą ofertę miejsc parkingowych, od garaży podziemnych, garaży wolnostojących lub wiat po ogólnodostępne miejsca parkingowe na terenie nieruchomości.
  3. Nowoczesne budownictwo – bloki oraz domy są budowane najczęściej zgodnie z najnowszymi trendami, uwzględniającymi rozwiązania bezpieczne dla środowiska np. są wyposażone w fotowoltaikę.
  4. Bezpieczeństwo – nieruchomości na rynku pierwotnym to często zamknięte osiedla, posiadające sprawnie działający monitoring, wideodomofony, a nawet ochronę, która czuwa nad okolicą.
  5. Estetyka otoczenia – deweloperzy poza zaprojektowaniem budynków są także odpowiedzialni za przestrzeń wspólną, która ma służyć mieszkańcom do wypoczynku, ćwiczeń czy relaksu. Place zabaw, ogrody, ławki, zieleń, a także siłownie na świeżym powietrzu są niewątpliwą zaletą nieruchomości dostępnych na rynku pierwotnym.
  6. Ceny – niestety ceny tych nieruchomości są znacznie wyższe od tych na rynku wtórnym.
  7. Dostępność i czas – rynek pierwotny to także mniejsza liczba inwestycji, a tym samym dostępnych do zakupu nieruchomości. Coraz częściej też inwestycje są realizowane w dzielnicach znacznie oddalonych od centrum miasta, a czas oczekiwania na odbiór kluczy jest dłuższy niż w przypadku rynku wtórnego.

Wady i zalety rynku wtórnego

W przypadku rynku wtórnego jego wady i zalety będą wynikać z innych czynników niż w przypadku rynku pierwotnego. Różnice wynikają także z tego, że nieruchomości z drugiej ręki reprezentują różny standard i stopień zużycia. Mieszkaniem z rynku wtórnego będzie zarówno mieszkanie, które inwestor zakupił od dewelopera w celu urządzenia go pod klucz i sprzedaży, jak i mieszkanie, które po 20 latach użytkowania zmienia właściciela.

Poniżej prezentujemy zalety i wady rynku wtórnego, które uznaliśmy za najbardziej istotne:

  1. Dostępność i czas – niewątpliwą zaletą jest dostępność nieruchomości. O ile mieszkania od dewelopera znikają bardzo szybko z rynku, ogłoszenia sprzedaży na rynku wtórnym pojawiają się regularnie. Co więcej, w wielu przypadkach, do mieszkania czy domu, można się wprowadzić od razu po otrzymaniu kluczy.
  2. Atrakcyjne położenie – rynek wtórny to też atrakcyjna lokalizacja, często blisko centrum lub w interesującej nas dzielnicy, gdzie jest deficyt działek budowlanych.
  3. Gotowe do zamieszkania – to jedna z głównych zalet nieruchomości z rynku wtórnego, można się wprowadzić tuż po zakończeniu formalności związanych z jej zakupem. Jeśli przy tym lokal jest w dobrym stanie, można zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze.
  4. Infrastruktura – atrakcyjna lokalizacja to coś więcej, to rozbudowana infrastruktura, dobry dostęp do środków lokomocji, ale także sklepów, szkół, przedszkoli czy usług.
  5. Standard i zużycie budynku – na rynku wtórnym każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno pasjonaci, którzy stawiają na gruntowny remont i nietypowe aranżacje, rodziny, które poszukują mieszkania, gdzie dodatkowo sprzedający postanawia zostawić kolejnym właścicielom sprzęty i meble, jak i osoby, które poszukuję tańszych mieszkań, aby je wyremontować samodzielnie. Bez względu na powód, którym kupujący kieruje się przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego, należy pamiętać, aby sprawdzić stan samego budynku oraz jego zużycie, które może w przyszłości wpłynąć na komfort użytkowania nieruchomości.
  6. Koszty – do kosztów zakupu mieszkania czy domu należy także wliczyć koszt remontu oraz ich aranżacji, te potrafią być całkiem spore, biorąc pod uwagę, że nieruchomości na rynku wtórnym mają różny standard.
  7. Funkcjonalność – niestety, duża część mieszkań z rynku wtórnego ma mało funkcjonalny układ, uniemożliwiający wykorzystanie przestrzeni użytkowej w pełni.

Podsumowanie

Zarówno rynek wtórny, jak i rynek pierwotny mają wady i zalety. Decydując się na zakup nieruchomości, bez względu na zapotrzebowanie, należy pamiętać, aby przyjrzeć się tym rzeczom, które dla Was wypunktowaliśmy. Jeśli jednak czujecie się nieco zagubieni i potrzebujecie wsparcia, pamiętajcie, że nasi doradcy chętnie Wam pomogą zdiagnozować, z którego rynku mieszkanie czy dom spełni Wasze oczekiwania.

Formularz Kontaktowy

Umów się z nami na spotkanie

Administratorem danych osobowych jest Express House Sp.j. z siedzibą przy Legionowa 28 lok. 101, 15-281 Białystok (“Administrator”), z którym można się skontaktować przez adres biuro@expresshouse.pl… czytaj więcej