Szczęśliwe miejsce do życia – dom i okolica, które zadbają o Twój dobrostan
Mieszkanie marzeń, dla wielu z nas, będzie miało zupełnie odmienną definicję. Jedni marzą o przestronnym salonie z kominkiem, inni o małej, przytulnej kawalerce, jeszcze inni o domku na skraju lasu i życiu w ciszy. Niezależnie od preferencji, większość z nas chciałaby czuć się w swoim domu komfortowo i bezpiecznie. Jednak, jak pokazują badania, zrealizowane w tym roku przez Otodom, często rzeczywistość odbiega od naszych oczekiwań. Raport, który powstał na podstawie badań: “Szczęśliwy dom. Emocje na kwadracie. Neuroróżnorodność w domach i mieszkaniach Polaków” porusza, między innymi, tematykę czynników szczęścia, czyli tego, co jest ważne i co determinuje, że czujemy się dobrze we własnych czterech kątach. Przyjrzyjmy się im bliżej.
Światło, dźwięk i zapach – czyli jak nasze zmysły wpływają na samopoczucie w domu
Okazuje się, że to, co najbardziej doceniamy w naszych mieszkaniach, to często kwestie związane z naszymi zmysłami. Według raportu Otodom, aż 62% Polaków uważa, że dostęp do naturalnego światła jest niezwykle istotny i wpływa na codzienny komfort. To samo dotyczy zadowalającego widoku za oknem – aż 49% respondentów wskazało go jako ważny czynnik. Nic więc dziwnego, że na rynku nieruchomości dużym powodzeniem cieszą się te mieszkania, których okna wychodzą na tereny zielone, bądź dobrze zagospodarowane lub co najmniej dobrze rokujące skwery osiedlowe. Na co jeszcze Polacy zwracają uwagę? Niemal połowa z nas za kluczową uznaje odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach, a 44% – na brak uciążliwych zapachów. Brzmi dobrze, prawda? Jednak, jak się okazuje, te czynniki często bywają naszym codziennym utrapieniem.
Porządek i funkcjonalność – podstawa komfortu
Oprócz kwestii związanych z naszymi zmysłami istotne są także aspekty bardziej praktyczne. Czystość, funkcjonalny układ pomieszczeń, dużo miejsca do przechowywania – to wszystko wpływa na nasze samopoczucie w domu. Pragniemy żyć w uporządkowanych, przestronnych mieszkaniach, w których czujemy, że wypoczywamy. Ciekawe jest także to, że osoby neuroatypowe nieco rzadziej przywiązują wagę do tych kwestii. Dla nich ważniejsze są często bardziej subiektywne aspekty, takie jak przyjemne kolory wnętrz czy posiadanie własnej, personalnej przestrzeni.
Światło – nasz sprzymierzeniec czy wróg?
Mimo że większość z nas docenia światło dzienne, to często mamy problem z jego regulacją. Choć łatwo możemy zaciemnić sypialnię, to już zmiana ogólnego naświetlenia w mieszkaniu bywa znacznie trudniejsza. Zaskakujące jest również to, że tak mało osób zwraca uwagę na natężenie i kolor oświetlenia, a przecież te czynniki mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie.
Hałas – niewidzialny wróg naszego spokoju
Hałas to kolejny czynnik, który często przeszkadza nam w relaksacji. Niestety, wielu z nas bagatelizuje jego wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Tymczasem, odpowiednia izolacja akustyczna może znacząco poprawić jakość naszego snu i pracy. Dobrze wygłuszone drzwi i okna, weryfikacja odległości nieruchomości od głównych ulic jeszcze przed zakupem, może ustrzec mieszkańców przed życiem w miejscach narażonych na duże zanieczyszczenie hałasem.
Co sprawia, że czujemy się szczęśliwi w domu?
Badania Otodom pokazują, że największe szczęście daje nam dostęp do własnego kawałka zieleni – ogrodu, tarasu czy balkonu. Na drugim miejscu znalazła się liczba pokoi, wysoko na liście uplasowała się także osobna kuchnia i dogodny rozkład pomieszczeń. Co więcej, respondenci wskazywali także, jako niezwykle istotne, duże okna, komórki lokatorskie oraz dostęp do internetu. Cenione są również dobre relacje z sąsiadami.
Mimo że wielu z nas marzy o idealnym domu, to rzeczywistość często bywa bardziej złożona. Nasze oczekiwania i rzeczywistość często się różnią, a to prowadzi do frustracji i niezadowolenia. Warto pamiętać, że nasze otoczenie ma ogromny wpływ na to, jak się czujemy. Dlatego też warto zadbać o to, aby nasze domy były miejscami, w których będziemy czuć się komfortowo i bezpiecznie.
Jak możemy poprawić jakość naszego życia w domu?
- Zwróćmy uwagę na nasze zmysły: zadbajmy o odpowiednie oświetlenie (na rynku dostępne jest oświetlenie imitujące światło naturalne – przyda się zwłaszcza zimą), wyciszenie pomieszczeń i eliminację nieprzyjemnych zapachów.
- Organizujmy przestrzeń: zadbajmy o porządek, funkcjonalny układ mebli i wystarczającą ilość miejsca do przechowywania (nawet w małych mieszkaniach można zastosować smart rozwiązania, które ułatwią, chociażby przechowywanie sezonowych ubrań czy sprzętów).
- Wybierzmy odpowiednie kolory: kolory ścian i dodatków mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie (warto je też zmieniać sezonowo np. dostosowywać do pór roku).
- Zadbajmy o kontakt z naturą: nawet niewielka ilość zieleni w domu może poprawić nasze samopoczucie.
Pamiętajmy, że nasze mieszkanie to nie tylko miejsce do spania i jedzenia posiłków, ale także przestrzeń, w której relaksujemy się, pracujemy i spędzamy czas z bliskimi. Elastyczność jest kluczowa. Możliwość swobodnej zmiany układu pomieszczeń, dostosowania mebli i oświetlenia pozwala stworzyć przestrzeń, która wspiera codzienne funkcjonowanie. Warto więc zadbać o to, aby było ono jak najbardziej dopasowane do naszych potrzeb i preferencji, a tym samym by było szczęśliwym miejscem do życia.
Rola biur nieruchomości w znalezieniu wymarzonego M
Poszukiwanie nowego domu to często emocjonalna podróż, pełna nadziei i oczekiwań. W Express House jesteśmy świadomi tego, jak ważna jest ta decyzja i że nasza praca może odegrać kluczową rolę w tym procesie.
Nasi agenci nieruchomości z zaangażowaniem słuchają klientów, stawiając na empatię i zrozumienie. Dlaczego jest to tak ważne? Każdy klient ma inne potrzeby, marzenia i priorytety, z doświadczenia wiemy, że osoby neuroatypowe, zwracają uwagę na inne aspekty dotyczące mieszkania, dlatego tak ważnym jest uważne słuchanie i rozpoznawanie potrzeb klienta. To nie tylko kwestia zapytania o liczbę pokoi czy metraż, ale także o styl życia, zainteresowania i to, co jest dla klienta najważniejsze w nowym miejscu.
To również sięganie po najnowsze technologie, które ułatwiają wymagającym klientom podjęcie decyzji. Wirtualne wycieczki, aplikacje mobilne czy platformy online wspierają pracę zarówno agenta, jak i pomagają klientowi w znalezieniu idealnej nieruchomości.
Branża nieruchomości może odegrać kluczową rolę w budowaniu inkluzywności i pomocy w odnalezieniu szczęśliwego miejsca do życia, w tym dbania o dobrostan mieszkańców danej dzielnicy czy miasta. W Express House dzięki indywidualnemu podejściu do klienta, dogłębnej znajomości rynku oraz wykorzystaniu nowoczesnych technologii, pośrednicy pomagają swoim klientom znaleźć dom, który spełni wszystkie ich oczekiwania.