Porządek w aktach musi być
Decyzja zapadła- sprzedajesz. I co dalej? Na początek sprawdzenie stanu prawnego własnej nieruchomości. Czasem sprawy mogą wyglądać zupełnie inaczej niż Ci się wydaje a niespodzianki przed samą transakcją na pewno lepiej uniknąć. Taka może przysporzyć sporo nerwów, przeciągnąć proces sprzedaży, a nawet… wystawić na próbę zaufanie potencjalnego kupca. A w konsekwencji go zniechęcić. O czym trzeba pamiętać?
Księga wieczysta to najważniejszy dokument informujący o stanie prawnym naszej nieruchomości i musisz znać jej numer. Warto też sprawdzić co się w niej znajduje. Można to zrobić choćby internetowo. Dobrze zweryfikować czy zawarte tam informacje, jak metraż i dane właścicieli, na pewno się zgadzają, albo czy nieruchomość nie ma obciążeń lub roszczeń.
Sprawa następna – przygotuj akt notarialny potwierdzający, że jesteś właścicielem nieruchomości. Dokument określa też jak do tego doszło. Jeśli przez zakup od którego nie minęło jeszcze 5 lat- sprzedając lokal będziesz musiał zapłacić podatek dochodowy. Dobrze być na to gotowym lub też rozważyć transakcję po upływie tego terminu. Obciążenie podatkiem dochodowym obowiązuje również przy nabyciu nieruchomości przez spadek lub darowiznę, więc jeśli tak właśnie było w Twoim przypadku upewnij się, że uregulowałeś konieczne należności. I zrób to również w kwestii wszystkich bieżących opłat dotyczących lokalu, w tym zwłaszcza tych za czynsz. Możesz też sprawdzić zapisy swoich umów na media ( np. telefon, Internet) – czasem sprzedaż nieruchomości nie zwalnia z ich kontynuacji.
Warto się również zorientować o stanie prawnym gruntu na jakim znajduje się nieruchomość. W przypadku, gdy ten nie jest uregulowany nasz potencjalny kupiec starający się o kredyt hipoteczny może mieć kłopot z jego uzyskaniem. O swoim kredycie też zapomnieć nie można. Jeśli spłaciłeś hipotekę sprawdź czy wykreśliłeś ją z księgi wieczystej. A gdy sprzedajesz nieruchomość z kredytem niespłaconym – zaplanuj wizytę w banku, który udzielił Ci pożyczki. Tam należy poprosić o aktualny stan zadłużenia jak też uzyskać zgodę na jednorazową spłatę kredytu przez naszego nabywcę.
Tu proces sprzedaży będzie nieco bardziej zawiły, ale możesz uniknąć komplikacji i stresu powierzając całą sprawę agencji pośrednictwa. Wtedy wybierz taką, która obok wsparcia agenta nieruchomości posiada również doradców finansowych. Zresztą generalnie przy pomocy agencji Twoje zaangażowanie w sprawy formalne na pewno będzie mniejsze, a całość pójdzie sprawniej.
Jeśli nie masz do tego głowy – nie wyważaj otwartych drzwi, a osobiście zajmij się choćby sprawami najbliższych. Twój syn mieszka za granicą, ale dalej ma meldunek u Ciebie? Nie doprowadź do sprzedaży mieszkania razem z własnym dzieckiem i dograjcie wymeldowanie przy jego kolejnej wizycie. Współwłaścicielem nieruchomości jest Twój małżonek, który często wyjeżdża służbowo? Rozważ pełnomocnictwo do sprzedaży, aby nie mnożyć trudności i nie opóźniać transakcji.
Nabywca, gdy już wreszcie podejmie decyzję kupna, raczej nie lubi czekać. Warto zadbać by nie musiał się niecierpliwić i nie miał wątpliwości prawnych. Dla wspólnego spokoju i satysfakcji obu stron.
Autor: Marek Szubzda