Sprzedaj mądrze i z zyskiem, czyli jak podnieść wartość nieruchomości?

Jednym z podstawowych pytań, które pojawia się przed sprzedażą nieruchomości jest, jak uzyskać optymalną, satysfakcjonującą cenę. Cena zbycia jest zależna od wielu czynników, a jej określenie bywa problematyczne dla sprzedających. Jako profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem i znajomością rynku, wielokrotnie doradzaliśmy klientom, w jaki sposób podejść do sprzedaży mieszkania lub domu, aby zarówno ogłoszenie było bardziej atrakcyjne, mieszkanie miało podwyższony standard, jak i cena sprzedaży była wyższa niż początkowo zakładana.


Dla sprzedawcy wystawienie interesującej oferty nieruchomości na sprzedaż już jest wyzwaniem, jak jednak podejść do tego, aby transakcja zakończyła się zadowoleniem nabywcy i oczekiwanym zyskiem?

Zapoznajcie się z naszym artykułem, gdzie w 3 krokach opiszemy, co można zrobić, aby podnieść wartość nieruchomości na rynku wtórnym i przyciągnąć kupujących. Dowiecie się nie tylko, w jaki sposób szybko i sprawnie podnieść estetykę lokalu, przeprowadzić drobny remont, ale również, jak zaaranżować przestrzeń i tym samym podnieść wartość nieruchomości nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Krok 1 – remont to podstawa

Przede wszystkim, zanim zaczniecie się zastanawiać, ile warta jest Wasza nieruchomość, przypomnijmy, co składa się na jej cenę. Istotne są:

      stan prawny nieruchomości,

      kiedy nieruchomość została wybudowana,

      w jakiej lokalizacji się znajduje,

      jaki jest metraż domu lub mieszkania (w tym przestrzeń użytkowa),

      piętro, na którym się znajduje,

      układ pomieszczeń,

      czy transakcja obejmuje dodatkowe pomieszczenia np. miejsce parkingowe, ogródek, piwnicę,

      jaki jest standard wykończenia, a także

      stan techniczny nieruchomości.

Wiadome jest, że nieruchomości na rynku wtórnym będą osiągać różne ceny w zależności od stanu technicznego lokum, jego lokalizacji, dostępności usług i komunikacji, w różnym tempie będą też znikać z rynku. Jeśli Wasza nieruchomość jest zaniedbana lub wymaga odświeżenia, warto się tym zająć przed wystawieniem ogłoszenia.


W pierwszej kolejności sprawdźcie stan instalacji hydraulicznej. Stan rur jest istotny dla kupujących i możecie być pewni, że będą o to pytać. Zweryfikujcie także stan instalacji gazowej, zwłaszcza jeśli przez dłuższy czas mieszkanie lub dom było niezamieszkane.

Istotne jest także zadbanie o wygląd mieszkania, ściany pozbawione dziur i nierówności, odmalowane na jasny, neutralny kolor, sprawią, że nieruchomość wyda się bardziej atrakcyjna.

O ile stan instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz gazowej należy zlecić specjalistom, o tyle odmalowanie mieszkania można wykonać samemu, oszczędzając tym środki finansowe przeznaczone na remont sprzedawanej nieruchomości.

Krok 2 – spraw, aby działało

Kiedy odmalujecie ściany i zyskacie pewność, że stan techniczny sprzedawanego lokum jest dla Was zadowalający, sprawdźcie jeszcze kilka innych, wartych uwagi, rzeczy.

Przede wszystkim zweryfikujcie:

  1. szczelność okien – każdy najmniejszy podmuch to sygnał dla kupującego, że okna są nieszczelne, a tym samym ogrzewanie nieruchomości może być nieefektywne,
  2. krany – cieknący kran to wyższe rachunki za wodę, czasem wystarczy zmienić uszczelkę, aby zaradzić przeciekowi,
  3. odpływy – nieprzyjemny zapach, zaleganie wody w odpływie nie zachęci oglądających do złożenia oferty kupna,
  4. oświetlenie – uszkodzone lampy, stare klosze, przepalone żarówki można w szybki i łatwy sposób wymienić, podnosząc atrakcyjność mieszkania,
  5. kaloryfery – niesprawne kaloryfery, nierówno rozprowadzające ciepło to zimne mieszkanie, w okresie grzewczym koniecznie odpowietrzcie kaloryfery, aby zapobiec niedogrzaniu mieszkania, które oglądający na pewno odczują.
  6. podłogi – uszkodzone płytki i panele, ubytki w fudze łatwo naprawić, dzięki dostępnym w marketach budowlanych zestawach naprawczych.

Drobiazgi, które wykonacie z powodzeniem sami, niskim kosztem podniosą standard nieruchomości, zdejmując z kupujących konieczność przeprowadzenia napraw, zanim będą mogli wprowadzić się do mieszkania.

Remont przeprowadzony, naprawy zrealizowane, czas na ostatni krok – aranżację!

Krok 3 – niech poczują się, jak w domu

Jeśli Wasi potencjalni klienci mają poczuć się, jak u siebie, nastawcie się na gruntowne porządki. Czyste okna, zadbane podłogi, brak kurzu to podstawa, ale warto również zadbać o wygląd dodatkowych pomieszczeń, ogródka, balkonu, a nawet piwnicy. Ład pozwala oglądającym skupić się na wizualizowaniu życia w danej przestrzeni, a nie na poszukiwaniu mankamentów nieruchomości.


Co dalej? Zadbajcie o estetykę mieszkania. Na stole warto postawić wazon ze świeżymi kwiatami, w kuchni kosz owoców, na parapetach kilka roślin w doniczkach. Można także dodać takie elementy, jak ozdobne poduszki na sofie, czy nowy zestaw akcesoriów łazienkowych, który odświeży jej wygląd.

Zwróćcie także uwagę na oświetlenie, odpowiednie żarówki, o przyjemnej, ciepłej barwie i jednocześnie jasnym świetle, dobrze wpływają na odbiór nieruchomości przez oglądających.

Dlaczego warto zadbać o detale? Dużo większą szansę na szybką finalizację transakcji będziecie mieć wtedy, kiedy zatroszczycie się, aby potencjalni kupujący mogli wyobrazić sobie, jak może wyglądać ich życie właśnie w tym miejscu. Możliwość zamieszkania od razu (w odświeżonym mieszkaniu, ze sprawnymi sprzętami i w dobrym stanie technicznym) to także jeden z czynników wpływających na szybszą decyzję zakupową.


Podniesienie wartości mieszkania przy niedużym nakładzie finansowym to nie jedyna korzyść z powyższych działań. Z doświadczenia, ale także obserwacji rynku wiemy, że nieruchomości, których właściciele samodzielnie lub z pomocą naszego biura nieruchomości zadbali o jego stan techniczny, a także estetyczny wgląd, szybciej sprzedają mieszkania i domy. Ceny te nierzadko są o kilkadziesiąt tysięcy złotych wyższe, co tylko udowadnia, że warto skorzystać z naszych porad, zanim wystawicie mieszkanie z rynku wtórnego na sprzedaż. Jeśli nie możecie z nich skorzystać, z braku czasu lub umiejętności, zgłoście się do nas, chętnie pomożemy Wam podnieść wartość Waszego mieszkania lub domu.